سریعترین راه درمان تبخال لب در خانه در ۱ دقیقه

14004
pexels.com

تبخال چیست

باید گفت که تبخال یک بیماری ویروسی است که توسط ویروسی به همین نام به وجود می‌آید و نواحی آلوده به این ویروس، به صورت التهاب و مجموعه تاول‌های ریز نمایان می‌گردد. این را بدانید که ویروس هرپس سیمپلکس عامل بیماری تب خال در صورت و آلات تناسلی در هر دو جنس است.

در زیر با چند روش درمان خانگی تبخال تنها در یک دقیقه آشنا می شوید که به دلخواه یکی را می توانید انتخاب کنید:

- Advertisement -

درمان تبخال دور لب در ۱ دقیقه

1- جوش شیرین

شما باید مقداری جوش شیرین را با مقداری آب مخلوط کنید و سپس یک گاز پانسمان را در آن خیس کرده و آن را به تبخال بزنید. شما می توانید تا هروقت خواستید آن را در محل نگه دارید چرا که به خشک شدن

سریع تبخال کمک می کند. همچنین جوش شیرین برای رفع خارش نیز فوق العاده عمل می کند.

2- چای سیاه

شما باید کیسه چای را به مدت چند دقیقه در آب ولرم خیس کرده و آن را چندین دقیقه روی محل تبخال بزنید.

همچنین می توانید چای سیاه غلیظی آماده کرده و پارچه ای را در آن خیس کنید و سپس روی تبخال قرار دهید. این کار باعث بهتر به نظر رسیدن محدوده دچار تبخال خواهد شد.

3:استفاده از یخ:

یخ به کاهش تورم، قرمزی و همچنین درد تب خال کمک می‌کند. یک تکه یخ را در یک دستمال تمیز و نرم قرار دهید و به مدت 10 الی 15 دقیقه بر روی تب خال خود بگذارید. این روش را می‌توانید 3 الی 4 ساعت یکبار تکرار کنید.

2. استفاده از سیر:

سیر آنزیم‌هایی در خود دارد که به عنوان ضد باکتری، ضد قارچی و همچنین ضد ویروسی عمل می‌کند که به درمان تب خال بسیار کمک خواهد کرد. علاوه بر همه‌ی این‌ها، سیر به عنوان یک ضد التهاب هم عمل می‌کند و ورم و التهابی که ناشی از تب خال است را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

4: استفاده از ماست:

ماست دارای لیزین است که لیزین به درمان تبخال کمک می‌کند. حتی در جلوگیری از فعال شدن ویروس تب خال، نقش بسیار مهمی دارد. شما می‌توانید با استفاده از ماست و تخم مرغ برای تسکین و بهبود تب خال خود یک‌ ماسک بسیار عالی بسازید. به این صورت که یک عدد تخم مرغ، یک فنجان ماست و همچنین یک قاشق غذاخوری عسل را با هم ترکیب کنید و یک ماسک غلیظ تهیه کنید و بعد با استفاده از یک تکه پنبه، آن را بر روی تب خال خود بزنید و بعد از گذشت حدود نیم ساعت با آب گرم بشویید و این کار را یک بار در هر روز البته در صورت نیاز، تکرار کنید.

5: استفاده از استون پاک کننده ناخن:

بسیار عجیب است اما باید گفت یکی دیگر از راه‌ های درمان تبخال که باور کنید و یا باور نکنید، بسیاری از مردم از این راه حل برای درمان استفاده کردند و گزارش شده است که بسیار تاثیر گذار هم بوده‌ است. استون به خشک شدن سریع تب خال کمک بسیاری می‌‌کند. شما می‌توانید یک تکه پنبه را به استون آغشته کنید و بر روی تب خال خود بزنید. این درمان را می‌توانید چندین بار در روز و هر بار به مدت یک ساعت، تکرار کنید.

6: استفاده از بادرنجبویه :

برگ‌های خشک شده بادرنجبویه، فرآیند بهبود یافتن تب خال را سرعت می‌بخشد، همچنین احساس سوزش و ناراحتی را کم می‌کنند و از گسترش عفونت هم ممانعت خواهد کرد. بادرنجبویه همچنین دارای تانین و پلی فنولیک است که به اثرات ضد ویروسی آن کمک شایانی می‌کنند. شما می‌توانید یک تا دو قاشق چای خوری از برگ‌های خشک شده بادرنجبویه را در یک لیتر آب داغ بریزید و اجازه بدهید که 10 دقیقه بماند تا به خوبی دم بکشد و سپس این دمنوش را بنوشید. در روز 3 الی 4 لیوان از این دم نوش را بنوشید. همچنین می‌توانید روغن بادرنجبویه را 4 الی 5 بار در روز به طور مستقیم‌ بر روی تب خال خود اعمال کنید.

1 نظر

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید